Latinamerikagrupperna söker en föreningssamordnare till kontoret i Stockholm. Som föreningssamordnare får du vara med och bidra till att stärka och utveckla Latinamerikagrupperna som en levande förening med engagerade medlemmar.

Latinamerikagrupperna är en religiöst och partipolitiskt obunden ideell förening som arbetar för en hållbar och rättvis värld tillsammans med folkrörelser i Latinamerika. Vårt arbete bidrar till att personer som på grund av strukturella omständigheter lever i fattigdom och utanförskap får ökat inflytande över beslut som rör deras rättigheter. Vi driver inga egna projekt i Latinamerika, utan vi stödjer den verksamhet som våra samarbetsorganisationer ser som angelägen för att uppnå verklig förändring. I Sverige arbetar vi tillsammans med föreningens medlemmar för att lyfta våra samarbetsorganisationers frågor och synliggöra svenska aktörers agerande i Latinamerika.

Arbetsuppgifter

 • Ansvara för årsmöte tillsammans med verksamhetsledare.
 • Ansvara för medlemsregister.
 • Folkbilda och engagera medlemmar i föreningens verksamhet och prioriterade frågor.
 • Stödja Latinamerikagruppernas lokal- och temagrupper och medlemsorganisationer.
 • Rekrytera och involvera praktikanter i föreningens verksamhet.
 • Tillsammans med verksamhetsledare ansvara för ansökningar och rapporter till finansiärer.

Vem är du?

 • Du står bakom Latinamerikagruppernas värderingar.
 • Du har kunskap om och erfarenhet av arbete i Latinamerika med fokus på frågor rörande demokrati, mänskliga rättigheter och global rättvisa.
 • Du har tidigare erfarenhet av att arbeta med förenings- och aktivistfrågor.
 • Du har gedigna erfarenheter av att arbeta med utvecklingssamarbete samt av arbete inom en opinionsbildande förening.
 • Du talar och skriver obehindrat på svenska och spanska.
 • Önskvärt är att du har erfarenhet av ekonomi- och budgethantering.
 • Önskvärt är att du har erfarenhet av årsmötesorganisering.

Ansökan

Skicka din ansökan till charlotta.goller@latinamerikagrupperna.se. Ansökan består av personligt brev, CV och referenser. Sista ansökningsdag är den 15 december 2017, intervjuer sker löpande.

Tillträdesdatum: 8 februari 2018, eller tidigare efter överenskommelse.

Lön: Latinamerikagrupperna tillämpar enhetslön.

Arbetstid: 37,5 timmar/vecka.

Latinamerikagrupperna har kollektivavtal (KFO – Unionen).

Om du har frågor om innehållet i tjänsten, kontakta Charlotta Göller (verksamhetsledare) charlotta.goller@latinamerikagrupperna.se, 0722 51 47 31 eller Oscar Barajas (vik. föreningssamordnare): oscar.barajas@latinamerikagrupperna.se, 0707 54 18 88.

För mer information om Latinamerikagrupperna: www.latinamerikagrupperna.se

Fler artiklar du kanske gillar

Baserad på kategorin Jobb & praktik

Sökes: deltagare till arbetsgrupp inför 50-årsjubileum

Nu söker vi dig som är medlem eller före detta medlem, UBV-volontär, praktikant, solidaritetsarbetare eller på annat sätt en del av Latinamerikagruppernas historia och vill vara med i arbetsgruppen för 50-årsjubileet.

· Jobb & praktik, Föreningsnytt

Vad innebär det att göra praktik med Latinamerikagrupperna?

Vad var det roligaste med praktiken? Varför ska man söka praktik hos Latinamerikagrupperna? Lyssna på vad Kalle Emanuelsson och Nathaly Mejia tyckte om sin praktik.

· Jobb & praktik