Den 4-6 maj äger 2018 års Klimatriksdag rum och vi har 8 ungdomsbiljetter att dela ut till dig som är under 31 år och vill vara med på ett av Sveriges viktigaste klimatforum. 

klimatriksdagen 2018
klimatriksdagen 2018

Att delta på Klimatriksdagen är en självklarhet för Latinamerikagrupperna.

Befolkningen på Latinamerikas landsbygd drabbas redan hårt av klimatförändringarna. Ökad torka och översvämningar tvingar många människor att lämna sina hem och framtidsprognosen ser mörk ut. Samtidigt utmärker sig Latinamerika som en av de farligaste regionerna i världen för miljöaktivister och det är med livet som insats som våra samarbetspartners kämpar för en hållbar miljöpolitik och står upp mot politiska och ekonomiska intressen som överutnyttjar naturen.

Sverige och övriga västvärlden bidrar till att snabba på den globala klimatkrisen genom att vi konsumera långt över vad jordens resurser räcker till. Därför bör vi också ta vårt ansvar för den nuvarande miljösituation. Men det finns alternativa sätt att bemöta de utmaningarna som vi står inför. Alternativ som behöver ges politiskt utrymme. Därför har vi varit med och skrivit flera motioner (Motion 91, Motion 158Motion 175 och Motion 181) till årets Klimatriksdag.

Du kan delta

Är du under 31 år och medlem i Latinamerikagrupperna kan du få en gratis inträdesbiljett. Du kan även söka medel som täcker resa t o r till Stockholm.

Anmäl ditt intresse till karin.grann@latinamerikagrupperna.se . Men snabba dig för att säkra din biljett!

Fler artiklar du kanske gillar

Baserad på kategorin Kalendarium

Möt Lola Esquivel, småbrukare och rättighetskämpe från Nicaragua!

I samband med Makten över maten-veckan den 22-28 oktober kommer den nicaraguanska småbrukarledaren Lola Esquivel att besöka Sverige.

· Kalendarium

Latinamerikagrupperna/UBV fyller 50 år!

LATINAMERIKAGRUPPERNA/UBV FYLLER 50 ÅR! Detta ska vi uppmärksamma på olika sätt under hösten och avslutar med den stora 50-årsfesten lördagen den 17/11 från kl 15 på Solidaritetshuset i Stockholm! Kom och fira tillsammans med nuvarande och före detta medlemmar, anställda, volontärer, praktikanter, solidaritetsarbetare, från fem decenniers solidaritetsrörelse. Att delta på festen kostar 250 kr (Early […]

· Kalendarium, Föreningsnytt

Agroekofestival: makten över maten

För att göra motstånd mot den globala livsmedelsindustrin och lära oss om hur vi kan återta kontakten med jorden, maten och varandra anordnar Latinamerikagrupperna och Färnebo Folkhögskola folkhögskolekursen “Agroekofestival: makten över maten” under helgen 31 augusti – 2 september på vackra Sambruket i Skåne.

· Kalendarium

Styrelsemöten 2018-2019

Latinamerikagruppernas styrelse beslutar om föreningens arbete och inriktning. Den nuvarande styrelsen valdes på årsmötet 22 april 2018. Under hösten 2018 och våren 2019 planeras följande styrelsemöten: – 2 och 3 juni 2018 – 13 augusti 2018 – 20 och 21 oktober 2018 – 23 januari 2019 – 2 och 3 mars 2019 Kontaktuppgifter till alla […]

· Kalendarium
Föreläsning Ulf Aneer

Föreläsning: Guatemala: den svarta floden och porträtten på den 8:e Avenyn

Latinamerikagrupperna i Eskilstuna fortsätter succésamarbetet med Eskilstuna Folkhögskola och välkomnar till en föreläsning med fotojournalisten Ulf Aneer. Ulf har under 39 år dokumenterat situationen för Guatemalas urfolk. Ulf Aneer hade förra vintern 3 st. fotoutställningar i Guatemala i samarbete med CALDH, Guatemalas viktigaste människorättsgrupp. Ulf berättar om de eldsjälar och vanligt folk som än i […]

· Kalendarium

Filmvisning: Seed: The untold story

Få saker på jorden är lika mirakulösa och viktiga som frön – källan till all existens. De innehåller näring, minnen och läkemedel från hela kulturer. De matar oss, klär oss och ger råvarorna till våra vardagsliv. I själva verket är de själva livet. På mindre än ett århundrade av industriellt jordbruk har vad som tidigare […]

· Kalendarium

Latinamerikagruppernas årsmöte 2018

Välkommen till föreningens årsmöte den 21-22 april 2018. Mötet kommer äga rum på Färnebo Folkhögskola i Gävle (Holmparken 1, 803 10). Detta år kommer vi bland annat att anta en ny strategisk långtidsplan som ska gälla 2018-2o22. Årsmötet kommer att hållas den 22 april från 08:00 till 15.30. Den 21 april kommer vi hålla i ett […]

· Kalendarium