2019-12-07 / 2019-12-07 14:00–17:00 Eskilstuna folkhögskola, Gösta Wasastiernasgränd 4 633 42 Eskilstuna

Latinamerikagrupperna i Eskilstuna och Eskilstuna Folkhögskola fortsätter sitt succésamarbete. Denna gång handlar det om Bolivia och Chile. Hur kan den senaste tidens händelser förstås och vad betyder det för oss i Sverige?

Inledning av Peter Widén och Williams Pereira.

Anmäl dig i formuläret nedan. För frågor, vänligen kontakta Marielouise Hedborg


Anmälan


  Fler artiklar du kanske gillar

  Baserad på kategorin Kalendarium

  Välkommen på 2021 års årsmöte

  Nu är det återigen dags för årsmöte. Ett tillfälle för dig som medlem att vara med att styra föreningens arbete.

  · Kalendarium

  Internationell utblick: Fackföreningsrörelsen i Latinamerika

  Hur har pandemin slagit mot exempelvis den informella sektorn och hur arbetar fackföreningarna i denna nya situation? Hur är fackföreningsrörelsens betydelse och roll i de aktuella samhällskonflikterna i Latinamerika?

  · Kalendarium

  Chevron vs Ecuador – Environmental justice in the ”Amazonian Chernobyl”

  Lunchseminarium om Chevrons oljehantering med Pablo Fajardo, juristen som arbetar i fallet mot Chevron, och Willian Lucitante urfolksledaren som representerar de drabbade.

  · Kalendarium

  Demokrati under attack i Brasilien – Democracia sob ataque

  Latinamerikagruppernas temagrupp BRASSAR – inbjuder till föreläsning om den politiska krisen i Brasilien.

  På plats är den brasilianska domaren Rubens Casara, doktor i rättsvetenskap och är domare vid Rio de Janeiro State Court of Justice.

  I den nyligen publicerade boken Estado Pós-Democrático (Post-Demokratisk Stat) riktar han hård kritik mot att den förre detta presidenten Dilma Rousseff år 2016 ställdes inför riksrätt. För sitt arbete har han och hans fru blivit förföljda och utsatta för dödshot. Idag lever de i exil i Frankrike.

  Välkomna!

  · Kalendarium

  Kvinnors röst i Bolivia

  Fotoutställning om bolivianska kvinnors syn på jämställdhet och om sina erfarenheter av att vara kvinna i ett land i förändring.

  · Kalendarium

  Samtal för systemförändring – Webinarium om Naturens Rättigheter!

  Vår värld påverkas idag av globala miljökriser, klimatkatastrofer och sociala kriser. Men runt om i världen växer det kritik mot denna samhällsmodellen och hoppingivande alternativ. Kom på webinarium om ett av dessa alternativ; Buen Vivir Det Goda Livet.

  · Kalendarium
  Årsmöte. Latinamerikagrupperna

  Välkommen på 2019 års årsmöte

  Nu är det återigen dags för årsmöte. Ett tillfälle för dig som medlem att vara med att styra föreningens arbete. I år kommer mötet att hållas på Solidaritetshuset i Stockholm. Nytt för i år är att vi även välkomnar dig som inte kan komma fysiskt att delta digitalt.

  · Kalendarium

  Styrelsemöten 2018-2019

  Datum för inplanerade styrelsemöten under hösten 2018 och våren 2019.

  · Kalendarium