2021-05-15 / 2021-05-15 09:15 - 15:30 Zoom

Nu är det återigen dags för årsmöte. Ett tillfälle för dig som medlem att vara med att styra föreningens arbete.

I år kommer mötet att hållas via länk på grund av Coronapandemin. Efter årsmötet erbjuder vi även ett utbildningstillfälle med fokus på vårt arbete med frågor som matsuveränitet och det krympande utrymmet för det civila samhället i Latinamerika.

PROGRAM 

Datum: 15 maj 2021.
Plats: digitalt via Zoom (länk här).
Tid: 09:15 – 16:00.

9:15 – 9:30 Zoom-genomgång
9:30 – 12:30 Årsmöte (se dagordning nedan)
12:30 – 13:30 Lunchpaus
13:30 – 14:00 Presentation av SWOT-analys om Latinamerikagruppernas verksamhet i Sverige.
14:00 – 15:30 Webbinar med representanter för Latinamerikagruppernas samarbetsorganisationer i Latinamerika. 

Anmäl dig nu

Det går fortfarande att anmäla sig till årsmötet! Deadline för att anmäla dig och komma med i röstlängden var den 15 april 2021. Anmälan som sker efter detta kan godkännas av årsmötet. Mejla gärna följande information till arsmote@latinamerikagrupperna.se för att anmäla dig:

  • Fullständigt namn
  • Födelsedatum
  • Postadress
  • E-postadress
  • Telefonnummer

Kontakta gärna oss om du har några frågor: arsmote@latinamerikagrupperna.se

Årsmöteshandlingar

Fler artiklar du kanske gillar

Baserad på kategorin Kalendarium

Småbrukarnas internationella kampdag den 17 april 2021

Den 17 april  varje år uppmärksammar Latinamerikagrupperna den ”Småbrukarnas Internationella kampdag”. En minnesdag för att uppmärksamma alla människor som runt om i världen utsätts för förtryck för sin kamp för jordbruksreformer och rätten till mat.

· Kalendarium, Nyheter

Internationell utblick: Fackföreningsrörelsen i Latinamerika

Hur har pandemin slagit mot exempelvis den informella sektorn och hur arbetar fackföreningarna i denna nya situation? Hur är fackföreningsrörelsens betydelse och roll i de aktuella samhällskonflikterna i Latinamerika?

· Kalendarium
Bild som illustrerar eventet.

Makt och motstånd i Bolivia och Chile

För dig som är i närheten av Eskilstuna och är nyfiken på den senaste tidens händelser i Bolivia och Chile. Hur de kan förstås och vad betyder det för oss i Sverige.

· Kalendarium

Chevron vs Ecuador – Environmental justice in the ”Amazonian Chernobyl”

Lunchseminarium om Chevrons oljehantering med Pablo Fajardo, juristen som arbetar i fallet mot Chevron, och Willian Lucitante urfolksledaren som representerar de drabbade.

· Kalendarium

Demokrati under attack i Brasilien – Democracia sob ataque

Latinamerikagruppernas temagrupp BRASSAR – inbjuder till föreläsning om den politiska krisen i Brasilien.

På plats är den brasilianska domaren Rubens Casara, doktor i rättsvetenskap och är domare vid Rio de Janeiro State Court of Justice.

I den nyligen publicerade boken Estado Pós-Democrático (Post-Demokratisk Stat) riktar han hård kritik mot att den förre detta presidenten Dilma Rousseff år 2016 ställdes inför riksrätt. För sitt arbete har han och hans fru blivit förföljda och utsatta för dödshot. Idag lever de i exil i Frankrike.

Välkomna!

· Kalendarium

Kvinnors röst i Bolivia

Fotoutställning om bolivianska kvinnors syn på jämställdhet och om sina erfarenheter av att vara kvinna i ett land i förändring.

· Kalendarium

Samtal för systemförändring – Webinarium om Naturens Rättigheter!

Vår värld påverkas idag av globala miljökriser, klimatkatastrofer och sociala kriser. Men runt om i världen växer det kritik mot denna samhällsmodellen och hoppingivande alternativ. Kom på webinarium om ett av dessa alternativ; Buen Vivir Det Goda Livet.

· Kalendarium
Årsmöte. Latinamerikagrupperna

Välkommen på 2019 års årsmöte

Nu är det återigen dags för årsmöte. Ett tillfälle för dig som medlem att vara med att styra föreningens arbete. I år kommer mötet att hållas på Solidaritetshuset i Stockholm. Nytt för i år är att vi även välkomnar dig som inte kan komma fysiskt att delta digitalt.

· Kalendarium

Styrelsemöten 2018-2019

Datum för inplanerade styrelsemöten under hösten 2018 och våren 2019.

· Kalendarium