Om oss
Här hittar du kontaktuppgifter till våra förtroendevalda i styrelse och valberedning. Kontakta oss gärna via mail.
Styrelse
Verksamhetsåret 2025/2026
Latinamerikagruppernas styrelse väljs av medlemmarna vid årsmötet och är ytterst ansvariga för föreningens ekonomi och den strategisk inriktning av verksamheten.

Ordförande
Martin Johansson
Arbetar som konsult inom miljö och teknik. 2005-2007 arbetade Martin för Latinamerikagrupperna i Ecuador. bl.a med ungdoms- och miljöfrågor med MICC (organisation kopplad till Conaie) Arbetade även med kommunikation mot Sverige, matsuveränitet och med den regionala satsningen att knyta ihop kontakter med CLOC. Var i Bolivia och Peru och träffade blivande samarbetsorganisationer. Han har ett politiskt och socialt engagemang bl.a från Elevorganisationen, Operation Dagsverke, JAK-banken och Svensk-Kubanska föreningen.

Ledamot
Senya Jumbe
Har ett brinnande intresse för frågor som rör främjandet av urfolkens rättigheter. Hon studerar för närvarande ett kandidatprogram i mänskliga rättigheter vid Enskilda Högskolan i Stockholm och har erfarenhet från styrelsearbete inom universitetsvärlden. Senya bidrar med ett starkt engagemang, en gedigen nyfikenhet och en vilja att utvecklas i sin roll som människorättsförsvarare, lokalt och globalt.

Ledamot
Oscar Bernholtz
Har en akademisk bakgrund inom utvecklingsstudier och statsvetenskap samt ett särskilt intresse för mänskliga rättigheter, internationell rätt och biståndspolitik. Oscar har arbetat internationellt som följeslagare på ockuperade Västbanken där han dokumenterat människorättskränkningar och verkat för skyddande internationell närvaro. Han har tidigare praktiserat på Sveriges ambassad i Belgrad med fokus på kommunikation, säkerhetspolitik och EU-frågor. I Sverige har Oscar haft ledarskaps- och samordningsuppdrag inom offentlig sektor och utvecklat starka färdigheter inom analys, strategisk kommunikation och processledning. Oscar brinner för internationell solidaritet och långsiktiga partnerskap, och bidrar till styrelsen med erfarenhet av kommunikation, analys och samverkan med folkrörelser.

Ledamot
Karolina Boyoli
Har mångårig erfarenhet av folklig organisering, både inom universitetsvärlden och föreningar som arbetar med frågor som rättvisa, jämlikhet och hållbarhet. För tillfället är hon styrelseledamot inom Afrikagrupperna. Med en masterexamen i strategisk kommunikation och erfarenhet från arbete i fält i Colombia där hon jobbat som fredsobservatör för SweFor bär hon med sig kompetenser som kan bidra till att stärka styrelsens arbete under kommande år.

Valberedning
Årsmötet tillsätter även en valberedning som ansvarar för att föreslå en styrelse vid årsmötet 2026.