Andrés Gomez är ordförande för organisationen Colombianätverket som sedan flera år tillbaka är en av Latinamerikagruppernas medlemsorganisationer. Colombianätverket grundades 2003 och arbetar för en fredlig lösning på konflikten i Colombia. Colombianätverket har inga anställda utan alla som är engagerade i organisationen gör det ideellt.
– ”Latinamerikagrupperna är en viktig aktör i regionen. Genom vårt medlemskap i Latinamerikagrupperna får vi en djupare förståelse för situationen i hela Latinamerika, och inte bara i Colombia där vi har valt att fokusera. Vi delar samma systemkritik och samtidigt som vi lär oss mycket av Latinamerikagrupperna så kan vi även bidra med kunskap om situationen i Colombia.”
Colombianätverket har samarrangerat aktiviteter med Latinamerikagrupperna och våra lokalgrupper flera gånger.
– ”I juni i år anordnade vi, tillsammans med Latinamerikagruppernas lokalgrupp i Uppsala, Colombiagruppen och Forum för Latinamerikastudier, en konferens om fredsprocessen i Colombia med flera deltagare från det colombianska civilsamhället. Den blev mycket lyckad.”
Är din organisation eller förening intresserad av att bli medlem i Latinamerikagrupperna, mejla info@latinamerikagrupperna.se